EASA 700-Regel Analyse Dashboard

AMC1 ADR.OPS.B.010(a)(2) - RFFS categorie bepaling - Ostend-Bruges Airport

πŸš’ RFFS_Calc β†—

Kies Data Bron

Selecteer hoe je data wilt laden

πŸ“€

Upload Bestand

.xlsx of .xls bestand
Volledige functionaliteit

πŸ’Ύ

Gebruikt reeds aanwezige data. (standaard)

🎯

Demo Data

EBOS 2025 voorbeeld
Voor demonstratie
Test dashboard

πŸ’‘ Tip: Standaard wordt reeds aanwezige data 2021-2025 gebruikt.

Seizoensanalyse - 2025

Kwartaal, maand en seizoen patronen

Kwartaal Vergelijking

Maandelijkse Verdeling - 2025

Seizoen Patronen

Piek Analyse

Training Impact per Kwartaal

Kwartaal Totaal Movements Training Movements Training % RFFS-Relevant Gemiddeld/Dag

CAT 8-10 Traffic per Kwartaal

FIRECAT Analyse - 2025

Operationeel inzicht per categorie

⚠️ LET OP: Deze analyse is bedoeld voor operationeel inzicht en mag NIET gebruikt worden voor EASA 700-regel compliance. Gebruik de "Analyse" tab voor officiële RFFS categorisatie volgens EASA AMC1 ADR.OPS.B.010(a)(2).

Movements per FIRECAT Categorie

FIRECAT Verdeling

Top 5 Types per FIRECAT

Maandelijkse Trend - CAT 6-10

FIRECAT Detailoverzicht - 2025

FIRECAT Totaal Movements RFFS-Relevant % van Totaal Aantal Types Drukste 3M Cargo %

πŸ’‘ Operationele Insights

EASA 700-regel - Regelgeving

AMC1 ADR.OPS.B.010(a)(2)

De kernregel: 700 movements

"An aeroplane should be considered as normally using the aerodrome when the number of movements is more than 700 in the busiest consecutive three months."
- EASA AMC1

Betekenis: Type met meer dan 700 bewegingen in drukste 3 opeenvolgende maanden = "normally using" = minimum RFFS-categorie.

Consecutive: Direct opeenvolgend (bv. jun-jul-aug). Drempel: Meer dan 700.

RFFS categorieΓ«n (Table 1)

CATLengteBreedteVoorbeelden
10-9m2mC172, DA40
29-12m2mKing Air
312-18m3mFalcon 900
418-24m4mATR 42
524-28m4mATR 72
628-39m5mA320
739-49m5mB738, MAX
849-61m7mA330, B767
961-76m7mB744, B777
1076-90m8mB748, A380
Width regel: Romp breder dan max = categorie hoger.

GM5: Minder dan 700

Geen type boven 700: tel cumulatief vanaf hoogste cat. Max 1 cat lager publiceren dan langste type.

Table 2 reductie - Cargo

Nom.Gered.Verschil
107-3
97-2
86-2
75-2
64-2
Let op: Cargo telt WEL mee voor 700, maar lagere RFFS-cap.

Vluchten mee/niet

WEL

Scheduled, Charter, Cargo, Positioning, Business, GA, Tech stops, Diversions, Staat

NIET

Training, Local, Navigation, Militair, Survey, Controle, Overshoots, Vrijgesteld

Rationale: Geen transportfunctie = niet relevant.

⚠️ BELANGRIJK: E700-Analyse vs FIRECAT Analyse

Dit dashboard biedt twee verschillende analyse methoden. Het is cruciaal om het verschil te begrijpen!

βœ… E700-Analyse Tab (EASA-Compliant)

Analyse per specifiek AC type:

B38M (CAT 7): 738 movements > 700 βœ…
B738 (CAT 7): 185 movements < 700 ❌
A321 (CAT 7): 70 movements < 700 ❌

Conclusie EASA: ALLEEN B38M is "normally using"
Minimum RFFS: CAT 7

πŸ“œ EASA AMC1 Tekst:

"An aeroplane should be considered as normally using the aerodrome when the number of movements is more than 700..."

"Aeroplane" = Specifiek vliegtuigtype, NIET een categorie!

βœ… Gebruik voor:

  • OfficiΓ«le EASA compliance rapportage
  • Minimum RFFS categorie bepaling
  • Audits en certificering
  • GM5 toepassing (indien geen type > 700)
  • Table 2 reductie analyse

⚠️ FIRECAT Analyse Tab (NIET EASA-Compliant)

Aggregatie per FIRECAT categorie:

CAT 7 TOTAAL: 738 + 185 + 70 = 993 movements > 700

Conclusie FIRECAT: CAT 7 categorie > 700
❌ DIT MAG NIET voor EASA 700-regel!

⚠️ Waarom NIET EASA-Compliant:

  • EASA kijkt naar specifieke vliegtuigtypes, niet categorieΓ«n
  • Verschillende types in zelfde CAT hebben verschillende risico's
  • GM5 logica werkt alleen per type (langste aeroplane)
  • Verkeerde methode kan leiden tot onnodige RFFS upgrade

βœ… Wel nuttig voor:

  • Operationele planning: Welke CAT range is drukst?
  • Training focus: Waar moeten RFFS crews op trainen?
  • Equipment keuze: Welke voertuigen meest gebruikt?
  • Foam voorraad: Hoeveel schuim per categorie?
  • Trend analyse: Verschuiving grotere/kleinere aircraft?

πŸ’° FinanciΓ«le Impact - Waarom Dit Zo Belangrijk Is

Verkeerde Methode (Per CAT)
CAT 7
993 movements > 700
Correcte Methode (EASA)
CAT 7
Alleen B38M > 700

Hypothetisch scenario waarbij verkeerde methode problemen geeft:

CAT 7 types:
- B38M: 400 movements < 700
- B738: 250 movements < 700
- A321: 150 movements < 700
─────────────────────────
Fout (FIRECAT): 800 > 700 β†’ CAT 7 vereist
Juist (EASA): Geen type > 700 β†’ GM5 β†’ CAT 6 volstaat!
Verschil CAT 6 vs CAT 7: €400.000+ per jaar!

πŸ’‘ Conclusie: De FIRECAT Analyse tab is waardevol voor operationeel inzicht, maar gebruik ALTIJD de E700-Analyse tab voor officiΓ«le EASA compliance en RFFS categorie bepaling. Verkeerde methode kan leiden tot onnodige kosten of compliance problemen.

πŸ“Š Dashboard Gebruik - Best Practice

βœ… Voor Audits & Compliance:
E700-Analyse + PDF Export
πŸ“‹ Voor Operationele Planning:
FIRECAT Analyse + Seizoenen

Data Analyse

Waarom 15.569 records β‰  22.571 movements?

πŸ” Het verschil tussen Records en Movements

Kernprincipe: 1 Excel record β‰  altijd 1 movement
De "Movements" kolom in je Excel kan waarden >1 bevatten, vooral bij training vluchten.

Voorbeeld Touch & Go Training:

  • 1 training sessie = 1 Excel record
  • Piloot maakt 5 touch & go's = 5 movements
  • Excel "Movements" kolom = 5

πŸ“Š EBOS 2025 - Concrete Cijfers

MetriekWaardeUitleg
Excel Records15.569Aantal rijen in je Excel bestand
Totaal Movements22.571Som van "Movements" kolom
Verschil+7.002Extra movements door training
Gem. Mov/Record1.4522.571 Γ· 15.569

πŸŽ“ Training Vluchten - De Grote Multiplier

Touch & Go vluchten zorgen voor het verschil:

TypeRecordsMovementsGem.
Touch and go ≀6T1.6427.5084.6
Touch and go >6T2041.3406.6
Totaal Training1.8468.8484.8
Dit verklaart 8.848 van de 22.571 movements (39.2%)!
EBOS is primair een training airport - 66.4% van alle movements is training/local/navigation.

✈️ Wat Telt Mee voor RFFS (700-Regel)?

βœ… WEL Meetellend (7.551 mov)

  • Scheduled Passenger (2.195)
  • Business Flights (1.476)
  • General Aviation (1.271)
  • Cargo (1.188)
  • Overige transport (~1.421)

❌ NIET Meetellend (15.020 mov)

  • Touch & Go (8.848) ← Grootste groep!
  • Local Flights (3.715)
  • Navigation (681)
  • Militair Training (543)
  • Survey, Controle, Vrijgesteld (1.233)
Resultaat: Slechts 33.5% van movements is RFFS-relevant.
Dit is normaal voor een luchthaven met veel flight training activiteit.

πŸ›©οΈ Top Aircraft Types (hele dataset 2021-2025)

AC TypeNaamRecords%Categorie
DA40Diamond DA409.42112.5%Training ✈️
DR40Robin DR4008.43111.2%Training ✈️
B38MBoeing 737 MAX 85.5947.4%Commercial
B738Boeing 737-8004.3465.8%Commercial
DA42Diamond DA424.0395.4%Training ✈️
A332Airbus A330-2003.1254.2%Cargo
DA40 + DR40 + DA42 = 29.1% van alle records β†’ Flight Training Dominance!

βœ… Conclusie - Dashboard Werkt Correct

βœ“ 22.571 movements = Som van "Movements" kolom (correct)

βœ“ 7.551 RFFS-relevant = Na filtering training/local/military (correct)

βœ“ 33.5% ratio = Realistisch voor training airport (correct)

βœ“ 88.9% cargo in CAT 8-10 = Table 2 reductie toepasbaar (correct)

Het verschil tussen records en movements is normaal en verwacht bij een luchthaven met veel flight training activiteit. Het dashboard gebruikt correct de Movements kolom voor alle berekeningen.

Aircraft Database

Zoek RFFS categorie en informatie voor 157 aircraft types

πŸ” Zoek Aircraft Type

πŸ’‘ Tip: Typ minimaal 2 letters om te zoeken

πŸ“Š Database Overzicht

Totaal Aircraft
157
RFFS types
CAT 1-3
121
GA & Training
CAT 4-6
28
Regional
CAT 7-10
8
Commercial Jets

✈️ Complete Aircraft Lijst

ICAO Aircraft Naam CAT Lengte Range

Handleiding

Navigatie en gebruik van het dashboard

πŸ“Š Dashboard Overzicht

Dit dashboard biedt verschillende analyses voor EASA 700-regel compliance en operationeel inzicht. Hieronder vindt u een uitleg per tab.

πŸ“‘ Tabbladen

TabDoelEASA Compliant
E700-Analyse OfficiΓ«le EASA 700-regel analyse per AC type. Bepaalt minimum RFFS categorie volgens AMC1 ADR.OPS.B.010(a)(2) βœ… JA
Seizoenen Kwartaal, maand en seizoen patronen. Year-over-Year vergelijking indien meerdere jaren beschikbaar. Inzicht
FIRECAT Analyse Operationeel inzicht per FIRECAT categorie. Aggregatie van alle AC types binnen zelfde categorie. ❌ NEE
Regelgeving EASA regelgeving uitleg, FIRECAT tabel, 700-regel, GM5, Table 2 reductie. Referentie
Data Analyse Dataset statistieken, AC type mapping, data kwaliteit check. Verificatie
Aircraft Database FIRECAT2026 database met 157 aircraft types. Zoekfunctie en specificaties. Referentie
Handleiding Deze pagina - uitleg en gebruiksinstructies. Documentatie

🎯 Data Laden (Start Scherm)

Bij opstarten ziet u 3 opties:

OptieWat Doet HetWanneer Gebruiken
πŸ“€
Upload Bestand
β€’ Upload Excel (.xlsx, .xls)
β€’ Klik of sleep bestand
β€’ Volledige functionaliteit
βœ… Eerste analyse
βœ… Nieuwe data
βœ… Drilldowns nodig
βœ… Maandelijkse details
πŸ’Ύ
Gebruik Bestaand
β€’ Gebruikt reeds aanwezige data
β€’ 2021-2025 periode
β€’ Standaard geladen
β€’ Volledige functionaliteit
βœ… Snelle analyse
βœ… Multi-year data
βœ… YoY vergelijking
βœ… Direct beschikbaar
🎯
Demo Data
β€’ EBOS 2025 voorbeeld
β€’ Geen bestand nodig
β€’ Demonstratie modus
β€’ Test dashboard
βœ… Dashboard testen
βœ… Training/demo
βœ… Features verkennen
βœ… Geen echte data

1️⃣ E700-Analyse Tab - Jaar Selectie & PDF Export

Locatie: Eerste tab, boven aan de pagina

Wat ziet u:

πŸ’‘ Tip: De PDF is EASA-compliant en geschikt voor officiΓ«le rapportage. Het document wordt automatisch aangepast (3-4 pagina's) op basis van CAT 8-10 passenger vluchten.

2️⃣ KPI Cards (4 Kaarten)

Locatie: Direct onder jaar selectie, horizontale rij van 4 kaarten

KPIBetekenisKleurInteractie
TOTAAL MOVEMENTS Som van alle vliegbewegingen in het jaar
Subtekst: "Alle vliegbewegingen"
Zwart Niet klikbaar
RFFS-RELEVANT Movements na filtering training/local/militair
Subtekst: "X% van totaal"
Lichtblauw Niet klikbaar
HOOGSTE FREQUENT Aircraft type met hoogste CAT en meeste movements
Subtekst: "AC type (volledige naam)"
CAT kleur (zie Β§6) Niet klikbaar
CAT 8-10 CARGO Percentage cargo van CAT 8-10 vluchten
Subtekst: "570/653" (cargo/totaal)
Oranje (#d97706) βœ… KLIKBAAR β†’ opent CAT 8-10 drilldown
⚠️ Let op: De 4e KPI (CAT 8-10 CARGO) is klikbaar en opent een gedetailleerde drilldown met alle CAT 8-10 vluchten.

3️⃣ Status Box

Locatie: Direct onder de KPI cards

Twee mogelijke scenario's:

βœ… Normally Using (>700) Groene achtergrond. Toont welke aircraft types >700 movements hebben in drukste 3 maanden. Bijvoorbeeld: "2 type(s) >700: B38M (1456), A332 (823)"
⚠️ Geen >700 (GM5) Gele achtergrond. Toont hoogste frequent type en suggereert GM5 cumulative categorization. Bijvoorbeeld: "Geen >700. Hoogste: B38M (687). GM5: CAT 6 mogelijk."

4️⃣ CAT 8-10 Horizontal Bars

Locatie: Midden van de pagina, twee horizontale balken

Wat ziet u:

β–  CAT 8-10 CARGO: Oranje balk
  • Toont percentage (bijv. 87.3%)
  • Toont verhouding (bijv. 570/653 movements)
  • Breedte = percentage van totale CAT 8-10
β–  CAT 8-10 PASSENGER: Blauwe balk
  • Toont percentage (bijv. 0.5%)
  • Toont verhouding (bijv. 3/653 movements)
  • Kleiner = minder passenger heavy aircraft
πŸ’‘ Interactie: Klik op de knoppen onder de balken om gedetailleerde drilldowns te openen (zie Β§8).

5️⃣ Grafieken (3 Visualisaties)

Locatie: Grid van 3 grafieken onder de horizontal bars

GrafiekTypeInhoudFunctie
Max 3-Maandelijkse Movements Staafdiagram (verticaal) Top 15 aircraft types, gesorteerd op max 3M movements Identificeer welke types >700 drempel halen (groen) of niet (CAT kleur)
CAT 8-10: Cargo vs Passenger Donut diagram Verdeling cargo/passenger in CAT 8-10 Visueel zien of Table 2 reductie toepasbaar is
Maandelijks Verloop Lijndiagram Top 6 aircraft types over 12 maanden Seizoenstrends en piekmaanden identificeren
🎯 700 Drempel: In de staafgrafiek wordt de 700-movements drempel getoond als rode stippellijn. Aircraft erboven = "normally using".

6️⃣ CAT Kleurcodering

In alle grafieken en tabellen wordt deze kleurcodering gebruikt:

CATKleurBetekenis
10RoodB748, A380 (>76m)
9DieporanjeB777, B744 (61-76m)
8OranjeA330, B767 (49-61m)
7BlauwB737, A321 (39-49m)
6PaarsA320 (28-39m)
5GroenATR 72 (24-28m)
4TealATR 42 (18-24m)
3CyaanFalcon 900 (12-18m)
2LichtpaarsKing Air (9-12m)
1GrijsC172, DA40 (0-9m)

7️⃣ AC Type Analyse Tabel

Locatie: Onder de grafieken

Kolommen uitleg:

KolomBetekenis
AC TypeICAO code (bijv. B38M, A332)
AircraftVolledige naam (bijv. Boeing 737 MAX 8)
CATRFFS categorie (1-10) met kleurcodering
TotaalTotaal aantal movements in het jaar
Max 3MMaximum in drukste 3 opeenvolgende maanden
PiekWelke 3 maanden (bijv. Jun-Aug)
StatusOK >700 = normally using
Nee = onder drempel
🎯 Sortering: Tabel is gesorteerd op CAT (hoogste eerst), dan op Max 3M (meeste eerst).

8️⃣ Interactieve Drilldowns

Het dashboard heeft 2 klikbare drilldown functies:

πŸ“Š Alle CAT 8-10 Drilldown

Toegang via:

  • Klik op KPI card "CAT 8-10 CARGO"
  • Klik op knop "πŸ“Š Alle CAT 8-10" onder horizontal bars

Wat ziet u:

  • 5 KPI cards: TOTAAL / CARGO / PASSENGER / MILITAIR / OVERIG
  • Volledige tabel met elke CAT 8-10 movement (datum, aircraft, type, pax, movements)
  • Kleurcodering: Oranje (cargo), Blauw (pax), Grijs (militair), Geel (overig)
πŸ’‘ Use case: Auditor vraagt "Welke 653 movements zijn dat?" β†’ Open drilldown β†’ Filter op kleur β†’ Exacte lijst met alle details.

πŸ‘₯ Passenger CAT 8-10 Drilldown

Toegang via:

  • Klik op knop "πŸ‘₯ Passenger Detail" onder horizontal bars
  • Klik op klikbare link in conclusie box ("3 mov/jr - PPR volstaat")

Wat ziet u:

  • 3 KPI cards: TOTAAL / RFFS-RELEVANT / MILITAIR
  • Gefilterde tabel met alleen passenger CAT 8-10 (geen cargo)
  • Markering: Blauwe rijen (RFFS) vs grijze rijen (militair uitgesloten)
  • Waarschuwing: Uitleg waarom militair niet meetelt voor EASA 700
πŸ’‘ Use case: Besluit of PPR volstaat of structurele RFFS CAT 8-10 nodig is voor passenger heavy aircraft.

9️⃣ Conclusie Box

Locatie: Onderaan de pagina, donkerblauwe achtergrond

Toont 4 kernbeslissingen:

ConclusieBetekenis
700-RegelAantal types >700 en minimum CAT
Bijv. "2 normally using - Min CAT 7"
Permanente CATVereiste RFFS categorie + GM5 indien relevant
Bijv. "CAT 7 (GM5: CAT 6)"
CAT 8-10Cargo percentage en Table 2 toepasbaarheid
Bijv. "87.3% cargo - T2 viable"
Pax CAT 8-10Aantal passenger movements + PPR of structureel
Bijv. "3 mov/jr - PPR volstaat" (klikbaar!)
⚠️ Klikbaar: De 4e conclusie (Pax CAT 8-10) is een klikbare link die de passenger drilldown opent.

βœ… Dashboard Gebruik - Snel Overzicht

🎯 E700-Analyse Tab (EASA Compliant)

Stap 1: Kies data bron β†’ Standaard: reeds aanwezige data 2021-2025

Stap 2: Selecteer een jaar (2021-2025)

Stap 3: Bekijk de 4 KPI's voor quick overview

Stap 4: Check status box: >700 of GM5?

Stap 5: Analyseer grafieken voor trends per AC type

Stap 6: Gebruik drilldowns voor CAT 8-10 details

Stap 7: Lees conclusie box voor beslissingen

Stap 8: Genereer PDF voor officiΓ«le rapportage

πŸ“… Seizoenen Tab

Analyseer kwartaal en maand patronen. Bij meerdere jaren automatisch Year-over-Year vergelijking. Gebruik voor seizoenale planning en capaciteitsbeheer.

πŸ”₯ FIRECAT Analyse Tab

⚠️ NIET EASA-compliant - Voor operationeel inzicht alleen!

Aggregatie per FIRECAT categorie. Klik op rijen voor drilldown naar onderliggende AC types. Toont verschil tussen per-type (EASA) en per-categorie (operationeel) analyse.

πŸ“– Overige Tabs

  • Regelgeving: EASA AMC1 uitleg, FIRECAT tabel, 700-regel, GM5, Table 2
  • Data Analyse: Dataset statistieken, AC type mapping, data kwaliteit verificatie
  • Aircraft Database: FIRECAT2026 database (157 types) met zoekfunctie
  • Handleiding: Deze pagina - volledige documentatie
Officieel Gebruik E700-Analyse + PDF Export
Operationeel Inzicht FIRECAT + Seizoenen
πŸ’‘ Pro tip: Voor audits gebruik E700-Analyse + drilldowns. Voor operationele planning combineer Seizoenen + FIRECAT Analyse.
EASA 700 Dashboard - Ostend-Bruges Airport - v3.5 - Β© PoekieSolutions 2026